2025-01-23
Yuncture News

Här är de nya startupbolagen till inkubatorn – våren 2025

Vårens inkubatorprogram är här, och vi är stolta över att välkomna ett gäng fantastiska entreprenörer. Från hållbart mode och smarta vägunderhåll till franska handtvålar med lyxig design – möt bolagen som är redo att göra skillnad och ta sina idéer till nya höjder.

Pavesight – AI-driven innovation för bättre vägar 

Pavesights vision är att förbättra trafiksäkerhet och vägar. Genom avancerad teknik monteras kameror och sensorer på fordon för att automatiskt samla in data om vägskador, så som potthål och andra sprickor, under deras vanliga rutter. Den insamlade informationen analyseras med hjälp av AI, som identifierar avvikelser och larmar ansvariga om var och hur underhållsarbete behövs utföras. Detta resulterar i snabbare och mer kostnadseffektiva insatser som inte bara sparar pengar, utan också ökar trafiksäkerheten.  

Teamet består av fyra skickliga Mjukvaru- och AI-ingenjörer som ser fram emot att kickstarta det nya året i vår inkubator.  

“Vi ser Yuncture och tiden i inkubatorn som en nyckelpartner för att förverkliga vår vision. Med deras stöd hoppas vi få tillgång till kunskap, nätverk och resurser som hjälper oss att utveckla och sprida våra lösningar för effektivt och hållbart vägunderhåll.” 

Från vänster: Fabian Zander, Hassan Kassar, Jalal Sankar, Albert Florinus.

ENDA – Din guide till hållbart och personligt mode

ENDA är plattformen som kombinerar smart teknologi och hållbarhet för en bättre shoppingupplevelse. Med sin digitala plattform och sökmotor gör de det enkelt för användare att hitta kläder och accessoarer som passar deras stil, samtidigt som man kan jämföra pris och hållbarhet mellan olika återförsäljare. Genom gamification belönar de hållbara val och inspirerar till en mer ansvarsfull konsumtion.  

Teamet består av de två medgrundarna Eric Mårdh Löwenadler och Filip Bergström och såhär säger Eric om förhoppningarna på tiden i inkubatorn:

“Vi ser fram emot att vara en del av Yunctures inkubatorprogram. Med deras expertis och stöd hoppas vi kunna skala vår affärsidé, finslipa vår plattform och bygga ett starkare nätverk. Vi ser särskilt fram emot att få arbeta tätt med våra mentorer som kan guida oss genom både affärsstrategiska och tekniska utmaningar, vilket kommer att vara avgörande för vår fortsatta tillväxt.”

Från vänster: Eric Mårdh Löwenadler, Emilio Gustavsson, Mustafa Ali, Filip Bergström & Erik Rehn.

Meyenberg – Handtvålar som kombinerar lyx och design

Meyenberg är varumärket som förvandlar den vardagliga handtvätten till en upplevelse av lyx och omtanke. Med naturliga och ekologiska ingredienser, tillverkade i södra Frankrike, erbjuder Meyenberg handtvålar med unika dofter som är skonsamma mot huden. Produkterna är 100% veganska och framtagna för att passa alla hudtyper.

Men Meyenberg handlar om mer än bara tvål – det är en hyllning till modern hantverksskicklighet och hög kvalitet, kombinerat med en modig och elegant design. Tvålarna fungerar lika mycket som en inredningsdetalj och ger varje badrum en känsla av vitalitet och stil.

Bakom företaget står Ida Meyenberg Hall, en visionär entreprenör med en passion för att kombinera hållbarhet och kvalitet med estetik.

"Jag är så stolt och tacksam över att ha fått denna fantastiska möjlighet hos Yuncture. Att få tillgång till två erfarna mentorer, matchade efter mina och företagets behov, samt att bli en del av Yunctures inspirerande miljö, fylld av entreprenörsanda, värme och glädje, känns som den perfekta grunden för att lyfta Meyenberg till nästa nivå."

Jeniki – EdTech som tar service inom hotell -och restaurangbranschen till nästa nivå

Jeniki är EdTech-bolaget som kombinerar lärande och spel för att revolutionera servicen inom besöksnäringen. Deras första produkt, mobilspelet Service Star, är utformat för att göra utbildning både rolig och effektiv. Genom korta, interaktiva utmaningar får restaurangpersonal lära sig allt från kundbemötande till försäljning – på ett sätt som motiverar och engagerar, för att skapa gladare gäster, högre intäkter och en service som sticker ut.

Jeniki drivs av en passionerad trio med olika expertiser:

  • Miki Ingber, Medgrundare,Restaurateur & Consultant in Hospitality

  • Jennie Fidler, Medgrundare och Project Manager & Sustainability

  • Oskar Eklund, Partner och Senior Game Developer, Serious games & gamification expert. 

"Att delta i Yunctures inkubatorprogram är en fantastisk möjlighet för oss att finslipa vår affärsmodell, testa och utveckla vår produkt med användare och bygga relationer med mentorer och partners som kan stödja oss att ta nästa steg. Vi ser fram emot att förbereda oss för att attrahera finansiering och skapa en lösning som verkligen gör skillnad." – Miki Ingber, Medgrundare

Bucket - För en hållbar privatekonomi

Bucket omformulerar hur vi ser på privatekonomi genom att erbjuda ett verktyg som gör budgetering enkel, flexibel och användarvänlig. Istället för att lägga tid och energi på att analysera dina utgifter i efterhand, hjälper Bucket dig att hålla koll på din ekonomi i realtid.

Med en framåtblickande approach visualiserar verktyget hur dina utgifter förväntas utvecklas under månaden, och varnar om du riskerar att överskrida din budget. På så sätt kan du enkelt justera dina vanor innan det blir ett problem. Genom att minska osäkerhet och ekonomisk ångest främjar Bucket hållbart spenderande – för en enklare och trevligare vardag.

Bolaget drivs av Emil Ragnarsson Öhrn och Arvid Trogen och genom inkubatorn hoppas de ta sitt verktyg från idé till lansering.

"Yunctures inkubatorprogram kommer verkligen hjälpa oss att nå vårt mål att lansera Bucket. Med ett stort driv och nyfikenhet för entreprenörskap ser vi gemenskapen på Yuncture som otroligt värdefull. Vi tror att programmet kommer ge oss möjlighet att växa både som individer och företagare."